Wycieczka do Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki

Dzieci  pojechały do Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, gdzie brały udział w zajęciach edukacyjnych „Kto to jest artysta?”. Przedszkolaki podziwiały prezentowane obrazy oraz brały czynny udział w warsztatach plastycznych.

A my polecamy  książkę:

Zofii Dubowskiej-Grynberg

pt: „Kto to jest artysta”

jest to lektura dla dzieci w wieku przedszkolnym, która na przykładzie dzieł polskiej sztuki współczesnej pokazuje, czym zajmuje się artysta i co składa się na „bycie artystą”.

„…Zwiedzając muzea i galerie, zastanawiamy się, kim był człowiek, który wykonał daną pracę. Co spowodowało, że sięgnął po pędzel, dłuto czy kamerę filmową? Gdy patrzymy na rysunki dzieci, czujemy, że ktoś ma talent, postrzega rzeczywistość inaczej, ma bujną wyobraźnię. Ale czy to znaczy, że jest artystą? Czy może raczej dobrym materiałem na artystę? Każde dziecko w przedszkolu tworzy. Ale chwalone jest często za poprawne odwzorowanie rzeczywistości, a nie za własny pomysł. Bywa tak, że premiowana jest zręczność, a nie oryginalność.
“Kto to jest artysta?” to książeczka dla dzieci w wieku przedszkolnym, która na przykładzie dzieł polskiej sztuki współczesnej pokazuje, czym zajmuje się artysta i co składa się na „bycie artystą”. Czytając prosty tekst, dziecko ma kontakt z konkretnymi dziełami sztuki. Dzięki oryginalnej oprawie graficznej i typografii książka sama w sobie jest dziełem sztuki….”