kalendarz

PLAN WAKACYJNY NA LIPIEC I SIERPIEŃ

LATO LEŚNYCH PLASTUSIAKÓW           

 

Będziemy badać, poszukiwać, eksperymentować, odkrywać las i jego tajemnice, drzewa, zwierzęta, i te maleńkie, i te całkiem spore. Postaramy się odkryć wszystkie tajemnice natury. Propozycje zabaw, będą pobudzać zmysły, sensorykę, zachęcać dzieci do wąchania, dotykania, słuchania i poznawania świata wokół.

W dniach 29 czerwca – 3 lipca

Odkrywamy przyrodę – las

Zaczynamy obchodami DNIA BŁOTA. Dzieci stworzą również kalendarz wakacyjny, który przypominać będzie dużą busolę, która zamiast kierunków świata będzie pokazywać dni wakacyjnej aktywności. Stworzymy również mapę najbliższego otoczenia, w tym również pobliskiego lasku. Rozwiniemy pojęcie lasu, jako zespołu różnych organizmów żyjących w dynamicznej równowadze. Zapoznamy Plastusiaki z korzyściami jakie człowiek czerpie z lasu. Będziemy rozmawiać o zagrożeniach, które prowadzą do degradacji środowiska leśnego i promować postawę opiekuńczą wobec przyrody.

W dniach 6 – 10 lipca

Sekretne życie drzew

Dowiemy się jak funkcjonuje drzewo, zbadamy jego budowę. Sprawdzimy dlaczego drzewo stoi, czy może się porozumiewać… zbadamy jego zapach i fakturę. Dowiemy się dlaczego każde drzewo jest inne i czy drzewa sobie pomagają.  Sprawdzimy również, które drzewa są wielkimi rekordzistami. Ponadto będziemy tworzyć prace z gałązek, szyszek, liści i innych naturalnych elementów leśnych.

W dniach 13 – 17 lipca

Rośliny w lesie

W tym tygodniu Plastusiaki dowiedzą się o różnorodności roślinnej w lasach. Poznają nazwy warstw leśnej roślinności. Przedszkolaki z lupami w ręku powędrują do lasu w celach badawczo – odkrywczych. Dowiedzą się o dobrodziejstwie roślin dla zwierząt i ludzi. Będziemy nazywać rośliny i klasyfikować do warstwach leśnych. Stworzymy mandale i prace z użyciem naturalnych materiałów.

W dniach 20 – 24 lipca

Zwierzęta leśne

Plastusiaki będą szukać informacji o leśnych zwierzętach i tych maleńkich, i tych sporo większych. Dzieci dowiedzą się jakie zwierzęta zamieszkują poszczególne warstwy lasu, od tych żyjących wysoko w koronach drzew, do tych, które chowają się pod ziemią. Poznają domki leśnych mieszkańców, będą nadsłuchiwać i rozpoznawać odgłosy zwierząt. Dowiedzą się o niezwykłej symbiozie między leśnymi zwierzętami, a roślinami. Jak jedne od drugich są zależne i jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne.

W dniach 27 – 31 lipca

Powietrze

Określanie znaczenia powietrza dla otaczającego nas świata. Poznanie różnych sposobów wykorzystania powietrza i wiatru. Sprawdzenie niektórych właściwości powietrza za pomocą doświadczeń i obserwacji. Poznamy różne rodzaje wiatru od tych łagodnych do tych silnych i niebezpiecznych. Plastusiaki dowiedzą się jaki jest wpływ lasu na czystość otaczającego nas powietrza. Będziemy się zastanawiać nad tym dlaczego lasy są nazywane płucami ziemi.

W dniach 3 – 7 sierpnia

Woda

Plastusiaki będą badać wodę oraz jej różne stany skupienia i obieg wody w przyrodzie. Poznają różne zbiorniki wodne na świecie takie jak oceany, morza, rzeki, jeziora. Będą badać wodę i jej dobrodziejstwo dla przyrody i człowieka jako źródło energii. Pojawią się eksperymenty z wodą, zabawy badawcze: co tonie… co pływa… Nie zabraknie zabaw i prac plastycznych bazujących na wodzie.

W dniach 10 – 14 sierpnia

Światło i cień

Zabawy z cieniem, światłem i ciemnością. Dzieci zbadają co to jest cień i jak powstaje. Dowiedzą się skąd się bierze światło i jakie są jego źródła. Zastanowią się nad rolą słońca – czym jest, do czego potrzebne w przyrodzie i człowiekowi. Nie zabraknie zabaw z cieniem np. odrysuj cień kolegi 😊 Zabawy ruchowe – złap zajączka, poszukiwania skarbu z latarkami… jak również ekskrementy ze świtałem.

W dniach 17 – 21 sierpnia

Szkoła przetrwania

W lesie można się tak dużo nauczyć… np. budowanie kryjówki z materiałów dostępnych na ziemi w lesie – szałasy😊. Nauczymy się wiązać liny i sznury… umiejętność ta na pewno przyda się naszym Plastusiakom. Dzieci dowiedzą się jakie pożywienie dostarcza nam las – np. dziko rosnące przysmaki. Zrobimy łuki i strzały… stworzymy biżuterię z leśnych skarbów i ramki z patyków, a także stroiki na głowy, jak przystało na leśnych Plastusiaków.

W dniach 24 – 31 sierpnia

Czas adaptacji

W tym tygodniu nasze przedszkole odwiedza nowe dzieci, będą wspólne zabawy i aktywności. Starsze dzieci będą razem ze swoimi ciociami przygotowywać sale na rozpoczęcie nowego Plastusiowego roku😊