KALENDARZ – WAKACJE

MEHOFFERA

,,W KRAINIE INDIAN‘’

 

Podczas tegorocznych wakacji zabieramy wszystkie nasze przedszkolaki do Indiańskiej Krainy. Mamy dla nich przygotowany szereg zabaw i atrakcji, o których Drodzy Rodzice możecie przeczytać poniżej. Będzie się działo! A zatem zaczynamy !!!

 

TYDZIEŃ  1-5 lipca

Indianie – kto to taki ?

Pierwszy tydzień będzie pełen wrażeń. Dzieci dowiedzą się kim są Indianie, jak wygląda ich życie, kultura i tradycje. Wspólnie ustalimy też Regulamin Indiański, który będzie obowiązywał przez cały okres wakacji.

 

TYDZIEŃ 8-12 lipca

Jak mieszkają Indianie ?

W tym tygodniu dzieci dowiedzą się gdzie mieszkają Indianie oraz poznają zwyczaje panujące w indiańskiej wiosce. Spróbujemy zbudować indiańskie namioty TIPI. Każdemu dziecku zostanie nadane specjalne imię indiańskie. Wsłuchamy się także w fascynującą opowieść o indiańskiej wiosce. Dodatkową atrakcją będzie też malowanie twarzy w tajemnicze, indiańskie wzory.

 

TYDZIEŃ 15-19 lipca

Muzyka indiańska

Muzykę Indian przekazywano z pokolenia na pokolenie, z ust do ust. Jedyną formą zapisu były obrazki na korze brzozowej, jedno wiemy na pewno – muzyka ta mocno wiązała się z wierzeniami indiańskimi. Te i inne ciekawostki na temat muzyki indiańskiej, czekać będą na dzieci w kolejnym tygodniu wakacji. Dzieci poznają także instrumenty i tańce indiańskie.

 

TYDZIEŃ 22-26 lipca

Twórcze różnorodności

W tym tygodniu będziemy działać przede wszystkim manualnie. Razem stworzymy wiele ciekawych atrybutów, związanych z indiańskim życiem. Mamy w planach wykonanie: amuletów z kamieni, totemów z powyginanych gałęzi, znalezionych podczas spaceru, noży i tomahawków, służących do walki wojownikom indiańskim, domków z gliny, łapaczy snów. Mamy nadzieję na twórcza i świetną zabawę ! J

 

TYDZIEŃ 29 lipca-2 sierpnia

Jak ubierali się Indianie?

Na początek trochę historii. Dzieci dowiedzą się, że np. dawny strój indiański był wykonany ze skóry jelenia Wapiti, żyjącego w  Ameryce Północnej oraz wielu innych ciekawostek dotyczących indiańskich ubrań. Zamienią się także w prawdziwych Indian, dzięki strojom, które same stworzą z różnych materiałów, przyniesionych ze sobą do przedszkola. Nieodzownym elementem indiańskiej garderoby będą także maski i pióropusze, wykonane przez dzieci. Ten tydzień zakończymy niepowtarzalnym i ekscytującym pokazem mody indiańskiej.

 

PRZERWA KONSERWACYJNA 

5 sierpnia–16 sierpnia 

przedszkole nieczynne

 

TYDZIEŃ 19-23 sierpnia

Kuchnia Indian

Gdy już będziemy pięknie ubrani, czas  ,, coś ‘’ przekąsić – oczywiście po indiańsku! I pamiętając, że Indianie nie używają sztućców. W kolejnym tygodniu, przybliżymy dzieciom kuchnię indiańską. Jeden z przysmaków jest na pewno wszystkim dobrze znany – to popcorn. Ponadto proponujemy : pałki kurczaka, frytki z piekarnika, gotowane kolby kukurydzy oraz dużo owoców i soków owocowych. Kawałki arbuza w kształcie tipi czy szaszłyki owocowe zakończone papierowymi lotkami indiańskich strzał, na pewno miło zaskoczą niejedno dziecko, ale …nic dalej nie zdradzimy …to nasza tajemnica … Ten tydzień na pewno zakończymy wspaniałym, indiańskim ogniskiem. J

 

TYDZIEŃ 26-30 sierpnia

Tydzień zabaw indiańskich

Ostatni tydzień wakacji, spędzimy na zabawie w indiańskich wojowników i wojowniczki. Będziemy wsłuchiwać się w przyrodę, tropić dzikie zwierzęta, polować na bizony. Będziemy się skradać wśród indiańskich równin, a na koniec zatańczymy szalony ,,Taniec deszczu ‘’.

To jeszcze nie koniec atrakcji !! Raz w tygodniu, dzieci będą zdobywać jedną ze sprawności indiańskich, za którą otrzymają po jednym piórze do swojego pióropusza, zaś w każdy piątek, w naszym ,, przedszkolnym kinie ‘’ dzieci obejrzą bajkę, związaną z tematem przewodnim, np. ,,Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie‘’, ,,Mój brat niedźwiedź‘’, ,,Yakari ‘’ itp

JAGMINA

„WAKACJE NA DZIKIM ZACHODZIE”

 

 Dawno, dawno temu, za górami za lasami, na rozległej równinie okrytej przez bezkresną kopułę nieba powstała wioska, która była inna niż wszystkie…

 

 TYDZIEŃ 1-5 lipca

 Kim byli Indianie?

 W pierwszym tygodniu dzieci zapoznają się z kulturą Indian, dowiedzą się kim oni są i skąd się wywodzą. Ponadto, poznają kontynent Ameryki Północnej, postać Krzysztof Kolumb i wybiorą się w podróż tropem jego czterech niesamowicie ciekawych wypraw. Razem stworzymy specjalny „Kodeks Indiański”, którym dzieci będą się kierować przez cały okres wakacyjny. W ramach zwieńczenia tego pełnego wrażeń tygodnia, dzieci obejrzą bajkę „Pocahontas”.

 

TYDZIEŃ 8-12 lipca

 Fauna i flora Ameryki Północnej.

 W drugim tygodniu dzieci dowiedzą się jakie gatunki zwierząt żyją w Ameryce Północnej oraz poznają niesamowicie różnorodną, występującą tam szatę roślinną. Za pomocą różnych technik plastycznych,  stworzą wybrane przez siebie sylwety zwierząt. Ponadto, wybierzemy się w niezwykłą, wirtualną podróż do Parku Yellowstone, który jest najstarszym Parkiem Narodowym na świecie. Przygodę tę zakończymy, poznając przesympatycznego Misia Yogi, który zabierze dzieci w świat pełen przygód i dobrej zabawy.

 

TYDZIEŃ 15-19 lipca

 Zabawy indiańskie.

 W tym tygodniu przeniesiemy się do świata Indian, gdzie jako wojownicy indiańscy będziemy koegzystować z przyrodą, polować na dzikie zwierzęta, nauczymy się poprzez specjalny taniec wywoływać deszcz oraz nadamy sobie nawzajem indiańskie imiona. Pod koniec tej cudownej przygody stworzymy niepowtarzalne stroje indiańskie, pióropusze i opaski, a podczas cotygodniowego spotkania naszego „Przedszkolnego Kina” obejrzymy bajkę „Yakari”.

 

 

PRZERWA KONSERWACYJNA

22 lipca–2 sierpnia

przedszkole nieczynne

 

 

 TYDZIEŃ 5-9 sierpnia

 Gdzie mieszkali Indianie i co im w duszy grało?

 W czwartym tygodniu dzieci dowiedzą się gdzie mieszkali Indianie, jakie zwyczaje u nich panowały, jakie mieli tradycje i jaka muzyka była bliska ich sercom. Stworzymy własne tipi, talizmany oraz łapacze snów. Ponadto wymyślimy nazwę dla naszego plemienia oraz poznamy drugą część ujmującej bajki „Pocahontas”.

 

 TYDZIEŃ 12–16 sierpnia

 Kim byli kowboje?

 W tym tygodniu dzieci dowiedzą się kim byli kowboje, skąd się wywodzą, czym się zajmowali, jakie mieli tradycje i zwyczaje. Poza tym stworzymy własne mapy skarbów i przeżyjemy niezwykłe przygody podczas ich poszukiwania. Podczas „Przedszkolnego Kina” poznamy dwóch przesympatycznych chłopców, którzy przeniosą nas w niezwykły świat Westernu – „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”.

 

TYDZIEŃ 19-23 sierpnia

 Indianie kontra kowboje.

 W kolejnym tygodniu dowiemy się dlaczego kowboje i Indianie nie pałali do siebie sympatią J. W ramach pracy plastycznej wykonamy tomahawki oraz rewolwery i postaramy się bezpiecznie odtworzyć jak wyglądała prawdziwa walka pomiędzy kowbojami a wojownikami indiańskimi. W ramach zwieńczenia rozejmu damy się porwać prawdziwemu kowbojowi „Lucky Luke’owi”.

 

 TYDZIEŃ 26-30 sierpnia

 Coś dla duszy i coś dla ciała, czyli co jedli i w co wierzyli Indianie.

 Ostatni tydzień będzie czasem smakołyków, legend, wierzeń i bajek Indiańskich. Będziemy zajadać się kolbami kukurydzy, pieczonym kurczakiem, popcornem, frytkami oraz owocami. Przy indiańskim ognisku poprzez piękne bajki i legendy za pomocą wyobraźni przeniesiemy się do prawdziwej indiańskiej wioski i przeżyjemy wiele ciekawych przygód razem z ich bohaterami. Natchnieni tymi opowiadaniami postaramy się sami stworzyć prawdziwą indiańską bajkę.